Okay, ale co to było to coś? Opisów powstało wiele, jako że ludzie miewają różnie zapaprane swoje szyby percepcji, niemniej jednak większość z nich była dosyć zbliżona do siebie. Otóż tu oraz tam, często i gęsto na niebie pojawiły się jakieś nieznane obiekty. Niektóre tkwiły nieruchomo, niektóre poruszały się dość leniwym tempem. Nie wyglądały te obiekty na żadne znane ludziom pojazdy powietrzne. Pojawiły się również na ekranach wszelkich radarów, jednak znikały przy każdej próbie zbyt aktywnego namierzenia. Najwięcej danych dostarczały obserwacje optyczne: obiekty jawiły się jako torusy bez żadnych detali na powierzchni, zaś rozmiary szacowano na jakiś hektar bez mała. Ale na tym koniec, nic więcej nie było wiadomo. Dodać jeszcze należy, że na żadne "is anybody home?" nie było nawet cienia reakcji. Co najwyżej zniknięcie, gdy sygnał radiowy był zbyt namolny.
Wśród mieszkańców Ziemi zapanowało było pewne zamieszanie, aczkolwiek nie wśród ich wszystkich, bo tylko wśród ludzi. Innym zwierzakom ta cała sprawa wydawała się być obojętna. Niemniej jednak cała sytuacja stała się zbyt złożona i zbyt dynamiczna, aby opisać ją dokładnie. Tak najprościej mówiąc, to populacja gatunku "naga małpa" zamanifestowała odwieczny podział na bardziej lub mnie lękowych. Pierwsi wyznawali ideologię konserwatyzmu, że jeżeli coś jest nowe, nieznane, za trudne, to należy zabić, rozwalić, zniszczyć, unicestwić. Drudzy optowali za zdrowym rozsądkiem: obejrzeć, zbadać sprawę lepiej, poczekać, nigdzie się nie spieszyć. Zwłaszcza że pączki nic złego nikomu nie robiły.
Dlaczego "pączki"? To musiał ktoś w Stanach wymyślić, bo tam te wyroby cukiernicze tak właśnie wyglądają. Jakaś fotka poszła do mediów, rozeszła po necie, zaś nazwa szybko się przyjęła. Jak na razie na poziomie politycznym przeważała opcja druga, czyli nic nie robić, zbierać dane jedynie. Co prawda zdarzyło się też parę nerwowych ruchów bojowych pod postacią wystrzelenia jakiejś tam rakiety, ale okazywało się to zawsze zwykłym marnowaniem materiału. Pociski nie dolatywały, bo strzelały armie mające za słaby sprzęt do takich akcji. Samolotem nie dawało się podlecieć, bo wtedy pączek znikał, co już samo w sobie było nadzwyczaj ciekawe. Dla płaskoziemców był to cud, magia, dla naukowców jakaś odmiana systemu "stealth" z wyższej półki.
Wśród szarego ludu niedecyzyjnego na poziomie detali panował taki rozrzut poglądów i postaw, że nijak tego opisać. Tyle tylko warto wspomnieć, że serwery netowe przegrzewały się nagminnie od natłoku wymiany opinii. Nie tylko opinii zresztą, bo sprawa inspirowała sztukę, kulturę, pop kulturę i wszelakie subkultury. Zaś cukiernicy zbijali fortuny na sprzedaży pączków.
Tak się działo przez jakieś parę miesięcy. Znaczy nic się nie działo ze strony pączków, więc trochę zaczęło się uspokajać, ludzie przyzwyczajać, co prawda nie wszyscy. Bo jak to tak? Wisi coś tam na niebie, polatuje czasami, nic więcej nie robi, przecież tak być nie może. Coś musi się wreszcie wydarzyć. Tak?
No, to się wydarzyło. Zaczęło się niewinnie. Na YouTube pojawił się był filmik pod tytułem "Pączek wylądował". Takich filmików, fantazji przeróżnych krążyło już mnóstwo. Tym razem jednak ktoś zbadał wnikliwie ten materiał, po czym wyszło, że to żaden trick, żadne tam ef-iks, tylko autentyk nakręcony srajfonem. Cóż na nim było? Otóż nad pewien miejski placyk nadleciał, po czym miękko na nim osiadł pączek, miniaturowa wersja pączków bujających się od pewnego czasu nad Ziemią. Tak na oko miał on około pięciu metrów średnicy. Poza autorem filmu nikogo innego na placu nie było, jako że pora była dość wczesna. Powierzchnia pączka była gładka, koloru metalicznej zieleni. Po chwili pojawił się na niej okrągły otwór, tym otworem zaś wytoczyły się kolorowe kudłate kule wielkości piłki futbolówki, nazwane później "pomponami", która to nazwa przyjęła się już potem dość powszechnie na stałe. Pompony nie były do końca okrągłe, gdyż miały dwoje coś, co przypominało uszy serwala. Do tego jeszcze dwie duże wypukłości, które wybitnie mogły uchodzić za oczy złożone owada. Zgodność zdań specjalistów na ten temat była absolutna. Całość uzupełniały długie cienkie wypustki, coś jakby wibrysy niektórych ssaków. Pompony rozeszły się po okolicy dość zagadkową techniką, gdyż nie widać było żadnych kończyn ani innych efektorów ruchu. Po prostu lewitowały sobie nad nawierzchnią placu, po drodze to wysuwając, to chowając coś, co przy późniejszej analizie filmu okazało się elastyczną rurką. Tymi rurkami badały elementy terenu, czasem zasysały jakiś drobny przedmiot napotkany po drodze. Nagle jeden pompon zniknął, po chwili pozostałe, zaś po następnej cały pączek. Autor filmu twierdził, że mogła to być reakcja na jego ruch, że za bardzo się zbliżył. Materiał kończył widok patyka rzuconego tam, gdzie przed chwilą stał pączek, który to patyk odbił się jak od niewidzialnej ściany.
Jak już wspomniano, film został starannie zbadany pod kątem autentyczności, jednak wydarzenia następnych dni potwierdziły ją całkowicie. Ze wszystkich regionów Ziemi zaczęły sypać się wiarygodne doniesienia na temat lądowania kolejnych pączków oraz pomponów jako ich załóg, czy też pasażerów. Lub być może wyposażenia, gdyż nikt nie potrafił określić, czy są to żywe istoty, czy urządzenia, roboty jakoweś. Ta zagadka nie została zresztą nigdy rozwiązana do samego końca tej całej historii. Pączki przylatywały, odlatywały, pompony badały okolice, głównie formy życia, ale wyglądały na kompletnie niezainteresowane ludźmi. Ignorowały wszelkie próby kontaktu, zaś na zbyt aktywne próby tegoż reagowały zasłoną pola siłowego, dzięki któremu stawały się niewidoczne. Pozwalały za to tylko zbliżać się do siebie innym zwierzętom, szczególnie kotom. W tym ostatnim przypadku dawało się nawet zauważyć pewne interakcje. Najbardziej znana relacja to film pokazujący pompony wśród słynnych Gatti di Roma.
Zwiedzanie Ziemi przez pompony trwało przez kilka miesięcy. Wreszcie któregoś tam dnia wsiadły do swoich małych pączków lądowniczych, wróciły nimi do dużych pączków stacjonujących na niebie, po czym zniknęły, odleciały gdzieś. Zostało po nich niemałe zamieszanie wśród ludzi na poziomie kulturowym, długo by to opisywać. Jednak nikomu nie udało się nawiązać z nimi kontaktu, żadnego złapać ani upolować, choć było wiele takich prób. Udało się jedynie uzyskać przesłankę, że istnieje jakaś cywilizacja poza Ziemią. Oraz naukę, że człowiek wcale nie jest najważniejszy na świecie, dla niektórych jest wręcz niewart żadnej uwagi. Kto umie ją pobrać, przyjąć i pojąć, ten umie, ale to już osobna sprawa.
Można by jeszcze przepytać koty, czegóż to się dowiedziały od swoich chwilowych znajomych. Ale kot, jak to kot. Bywa bardzo komunikatywny, miewa człowiekowi wiele do powiedzenia. Ale ma też swoje Bardzo Ważne Kocie Sprawy, swoje tajemnice, z których niekoniecznie chce się zwierzać.
Pączki i pompony? Ładnie brzmi...
OdpowiedzUsuńCiekawe, że wszelkie UFO-ny na niebie kojarzą się ludziom z jedzeniem - albo spodek, albo pączek,talerz czy filiżanka.
Ale nawet w Wigilię nie puściły pary?
na ile dobrze znam ten mit, to kota wtedy chyba nie było na miejscu, miał inne priorytety, więc wigilijne nocne gadulstwo kotów nie obowiązuje...
UsuńISTOTA NIEWARTA ZBYTNIEJ UWAGI to m.in. KOT, bo on i tak chadza swoimi drogami. Fajna ta bajka/mit - może ją sobie skopiuję i będę opowiadać wnuczętom? tylko kota muszę podmienić na...psa.
OdpowiedzUsuńtylko nie zapomnij, że w wielu krajach psy nie mogą tak sobie ganiać luzem, jak koty...
UsuńNie tylko w innych krajach, ale także u nas, psy nie mogą tak sobie ganiać jak koty; znam to z autopsji;
Usuńkoty [odkąd nie mamy psa] przyłażą do mnie na schody i obsikują mi drzwi; musiałam zlikwidować wycieraczkę na schodach, bo na niej załatwiały swoje potrzeby; brrr> dlatego nie cierpię kotów;
napisałem "w wielu krajach", a nie "w innych" - to tak jeśli chodzi o ścisłość i kwestie zbyt szybkiego czytania... tak swoją drogą, to wiele kotów również nie ma możliwości poganiania sobie luzem, więc raczej nie miałyby możliwości pogadania z kosmitami...
Usuń...
mnie też kiedyś pewien kot z sąsiedztwa nasikał na drzwi, nawet go przez chwilę nie lubiłem za to, ale gdy pojąłem płytkość moich chwilowych emocji i skasowałem je, dojrzałem sposób na to, aby więcej tego nie robił, nieszkodliwy dla kota zresztą... co prawda nie wiem, czy ten sposób by zadziałał u Ciebie, ale zawsze jakiś można znaleźć, warunkiem jest jednak odciąć negatywne myślenie, które zasłania nam widok na całość sytuacji i utrudnia znalezienie właściwego rozwiązania...
W zasięgu moich możliwości dla opędzenia się od kocich złych obyczajów widzę tylko jedno wyjście - nabyć psa.
UsuńPrawdą jest, że kot nie załatwia swoich potrzeb na "swojej" działce;
te od sąsiadów upatrzyły sobie mój ogródek;
a to podarły pazurami folię na dachu szklarni; bo polowały z niego na wróble;
a to zapaskudzają mi odchodami grządki; a to łażą gdzie się im rzewnie podoba; itd.
to nie pozwala mi inaczej spojrzeć na kociska; same szkody mam przez nie swoje koty; o!
i chyba to najbardziej boli, że łażą gdzie im się żywnie podoba... tak?...
Usuńnie bierz tego osobiście... mnóstwo ludzi to boli, że ktoś łazi gdzie mu się podoba, ale ruszyć głową, by z tego łażenia szkoda nie wynikła to już się im nie chce... bo takie ruszanie głową też boli... za to nie boli ruszanie głową jak komuś dowalić, zakazać, nakazać i w ogóle utrudnić życie...
Nie spodobaliśmy się Zielonym? Wcale mnie to nie dziwi...
OdpowiedzUsuńmnie też...
UsuńJakbym czytał "Fiasko" nieodżałowanego Stanisława Lema ;)
OdpowiedzUsuńwe "Fiasku" faktycznie jest motyw odmowy kontaktu, ale cała reszta scenariusza jest kompletnie inaczej skonstruowana... inspiracją przedwstępną tej historyjki było opowiadanie innego autora, ale też polskiego, więc ogólnie wyszło dobrze, bo narodowo :)
UsuńNo właśnie, te koty, one wszystko dobrze wiedzą, ale nic nie chcą powiedzieć, nic a nic.
OdpowiedzUsuńbo podobno "Koty to dranie" /film taki/ :)
UsuńDobrze, że Ci kota nie wessało w tego płaskiego pączka. Swoją drogą, to mogłeś chociaż spróbować. Ja też zasysam i to tylko te z marmoladą. Może, gdyby ktoś raczył poinformować mnie o misji, historia miałaby zupełnie inne zakończenie...
OdpowiedzUsuńczy idąc do lasu informujesz miejscowe żuczki o swojej misji?...
UsuńŻuczki nie, ale zdaje się wspomniałeś PKanalia o dronach😁✌️
Usuńja o dronach?... nie, dlaczego? :)
UsuńNo to sobie dodałam....
UsuńPogłaszcz kota ode mnie♥️
Masz fantazję!
OdpowiedzUsuńJasne ze kot niczego nie powie, bo jakby powiedział to już nie byłby taką tajemnicą...
bo kot jak już mów, to mówi to, co chce powiedzieć, a nie to, co człowiek chce usłyszeć...
UsuńCzy one przypadkiem tego wirusa w Chinach nie podrzuciły?...
OdpowiedzUsuńnawyki żywieniowe trzeba zmienić, a nie zwalać na kosmitów...
Usuńhttps://oko.press/cieple-mieso-i-koronawirus-to-nieudolnosc-rezimu-napedza-epidemie-w-chinach/
Koty, jak koty, UFO jak UFO... tak naprawdę to nie zbadane są elementy rzeczywistości i "ich przenikanie się":) Przeczytaj "Dziesiątą planetę". Tam jest trochę o "obcych" i ani słowa o kotach.
OdpowiedzUsuńnie wszędzie musi być o kotach...
Usuńinna sprawa, że koty są z Kosmosu... przeczytaj "Pan, pani i zwierzątko" /Herve Calixte/, tam jest wyjaśnione jak to było...
Koty z Kosmosu:) Mogę uznać, że to "kosmiczne" zwierzaki, ale z kosmosu? Prędzej pasuje mi tu żar ptak.
Usuńtak jest we wspomnianym opowiadaniu... kiedyś tam z Kosmosu przyleciały "sfagamy" /takie kosmiczne "koty"/ i zostawiły kolonistów... kolonia nie miała kontaktu z macierzystą planetą, a koloniści przez cały długi czas ewolucyjnie przekształciły się w obecne koty... oryginalne sfagamy wyglądają troszkę inaczej, ale wielkiej różnicy nie ma...
UsuńZnając Twoje świrostwo na punkcie kotów istotami wartymi uwagi dla kosmitów musiały być przedstawiciele rodziny kotowatych, a że ludzie nie nauczyli się rozmawiać z kotami, bo są za głupi, więc koty nie paliły się do rozmowy i przekazania informacji.;-)))
OdpowiedzUsuńludzie nawet ze sobą nie umieją rozmawiać, więc tym bardziej z kotami...
Usuńah te koty... mam kota w domu Black Man Puszek :P
OdpowiedzUsuńno, i prawidłowo, tak ma być... dom bez kota to głupota :)
UsuńHmmmmmmmmm.........
Usuńcicho, wiem :D
UsuńŻe pompony akceptowały koty, a nie były zainteresowane ludźmi ... dlaczego wcale mnie to nie dziwi? :) Ludzie zazwyczaj w połowie nie są tak interesujący jak koty. Nasz nam sygnalizuje, że jakoś tam ogarniamy, troszkę jesteśmy z tego dumni ...
OdpowiedzUsuńexactly... tak sobie myślę, jakże to musiało boleć gatunek ludzki, gdy pompony po prostu go olały i unikały na każdym kroku...
UsuńZnowu temat zastępczy, radocha dla dziennikarzy, wszak o przybyszach prawie wszystko wiemy. Kiedyś zielone ludziki wylądowały pod Pałacem Kultury, było o czym pisać. Teraz pączki, więc ciągniemy dalej temat, a cukiernicy przeszczęśliwi, pączki sprzedają się jak ciepłe bułeczki. I tylko nie wiadomo, co na to kot ulubionego wodza.
OdpowiedzUsuńZasyłam serdeczności
dla tych przybyszów ludzie nie byli żadnym tematem, nawet zastępczym...
Usuń